Søgningen gav 12 resultater
- 11 aug 2015, 19:58
- Forum: Garmin
- Emne: Hvordan ændrer jeg i visningen af Garmin's standard POI's
- Svar: 0
- Visninger: 6277
Hvordan ændrer jeg i visningen af Garmin's standard POI's
Jeg har en 3590. Når jeg kører vises Garmin's standard POI's efterhånden som jeg nærmer mig stedet for deres position. Lige nu får jeg vist Tankstationer, pengeautomater og restauranter. Jeg husker det som om jeg tidligere fik flere af Garmin's Standard POI's vist, for eksempel rastepladser m.m., og...
- 20 jul 2015, 09:56
- Forum: Garmin
- Emne: 3590 indstilling af hastighed
- Svar: 6
- Visninger: 14225
Re: 3590 indstilling af hastighed
Du bør også tage Tomtom trucker https://www.tomtom.com/da_dk/drive/truck/products/ med i din overvejelse af GPS Hej Jørgen Det har jeg faktisk gjort, men sidst jeg undersøgte TomTom, så var det ikke muligt at lægge alle mine POI's ind, så jeg kunne have dem mat søge på og køre efter, men måske det ...
- 11 jul 2015, 15:20
- Forum: Garmin
- Emne: 3590 indstilling af hastighed
- Svar: 6
- Visninger: 14225
Re: 3590 indstilling af hastighed
Hej Jørgen Tak for hurtigt svar. Den sidste linje passer faktisk fint med den oplevelse jeg har haft med Base Camp, hvor jeg ikke synes at kunne registrere forskel, når jeg har ændret på hastighed og overført til enheden mellem hvert bilskifte. Det betyder jo så, at man kan fristes til at købe en en...
- 11 jul 2015, 11:39
- Forum: Garmin
- Emne: 3590 indstilling af hastighed
- Svar: 6
- Visninger: 14225
3590 indstilling af hastighed
I min gamle 760-er kunne jeg indstille den forventede hastighed på forskellige stræknings typer, såsom bymæssig, landevej, motorvej. Disse indtastede gennemsnitshastigheder hastigheder blev så brugt til beregning af ankomsttider, når jeg havde valgt en rute. Den gang passede tiden altid når jeg kørt...
- 17 mar 2015, 20:58
- Forum: Garmin
- Emne: Visning af egne POI på kortet
- Svar: 24
- Visninger: 47187
Re: Visning af egne POI på kortet
Hej Bigfool Jeg tror, jeg har fundet noget, du måske kan bruge. Når jeg har kortet fremme på min 3590, så kan jeg slide lidt på kortet, hvorefter der kommer 2 zoomknapper med + og - foroven i midten. Og foroven til højre kommer der et lille forstørrelsesglas. Hvis jeg trykker på det, kommer der et r...
- 14 mar 2015, 22:01
- Forum: Garmin
- Emne: Visning af egne POI på kortet
- Svar: 24
- Visninger: 47187
Re: Visning af egne POI på kortet
Her finder du en svensk anvisning på, hvordan man gemme er GPI fil på sin garmin enheds SD kort
https://www.youtube.com/watch?v=50Z4M63 ... e=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=50Z4M63 ... e=youtu.be
- 14 mar 2015, 21:10
- Forum: Garmin
- Emne: Visning af egne POI på kortet
- Svar: 24
- Visninger: 47187
Re: Visning af egne POI på kortet
Hej Bigfool Sådan som jeg husker det er gpx filer til brug for en poiloader, og gpi filer kan anvendes direkte. Jeg tror at gpx filerne er OK, hvis du vælger at gemme poi's tilbrug selv om SD kortet fjernes. Her er der nok en del på dette forrum, som er klogere end jeg. Men det betyder så også at de...
- 14 mar 2015, 12:46
- Forum: Garmin
- Emne: Visning af egne POI på kortet
- Svar: 24
- Visninger: 47187
Re: Visning af egne POI på kortet
Jeg har en 3590. Jeg har indsat et SD-kort, som jeg har døbt Garmin. Her har jeg lavet en mappe, der hedder Garmin, hvilket er vigtigt. I den mappe lægger jeg forskellige grupper af POI, som er downloadet som gpi-filer. Når jeg efterfølgende tænder for enheden fortæller den, at der er fundet nyt, og...
- 20 dec 2014, 22:39
- Forum: Garmin
- Emne: Imponerende
- Svar: 1
- Visninger: 5947
Re: Imponerende
Ja, de er hurtige til at rette kort, men som du kan se i denne tråd:
viewtopic.php?f=8&t=123
så er der desværre meget lang tid, til det slår igennem på kortopdateringerne til vores enheder.
viewtopic.php?f=8&t=123
så er der desværre meget lang tid, til det slår igennem på kortopdateringerne til vores enheder.
- 27 nov 2014, 11:58
- Forum: Garmin
- Emne: stadig fejl på 2015.30
- Svar: 0
- Visninger: 4725
stadig fejl på 2015.30
Hej Jeg var meget overrasket over, at færdiggørelsen af Midtjyske Motorvej (Rute 18) omkring Brande ikke var med på version 2015.20, og derfor lavede jeg dengang en indberetning om det. Stor var derfor min overraskelse, da jeg opdagede at vejstykket stadig er motortrafikvej på version 2015.30. Og ha...